Fotobudka – atrakcja na wesele i nie tylko!

Fotobudka szturmem zdobywa popularność jako atrakcja na wesele a także na wszelkiego rodzaju imprezach, takich jak przyjęcia urodzinowe, imprezy integracyjne, studniówki, bale, itp. Co to jest fotobudka? Skąd do nas trafiła i na czym polega jej fenomen? Postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania wszystkich zainteresowanych tego rodzaju atrakcją.

Fotobudka jest przenośnym urządzeniem umożliwiającym wykonywanie serii zdjęć, które następnie są drukowane na miejscu i wydawane w kilkanaście sekund po zakończeniu sesji zdjęciowej. Na rynku spotykane są różne rodzaje fotobudek. Kiedyś gościły przede wszystkim jako autonomiczne stanowiska w dużych centrach handlowych i parkach rozrywki, gdzie po uiszczeniu opłaty wchodziło się do niewielkiego pomieszczenia przesłoniętego kotarą (stąd właśnie nazwa foto-budka) a następnie automat wykonywał serię zdjęć. Obecnie fotobudki coraz częściej przyjmują postać mobilnych urządzeń ustawianych naprzeciwko stelaża z tłem fotograficznym ustawianych na otwartej przestrzeni. Początkowo fotobudki były głównie niedrogą atrakcją na weselu. Teraz możemy zauważyć trend występowania fotobudek na wszelkiego rodzaju imprezach, na których bawią się większe grupy ludzi.

atrakcje_na_wesele-warto_wynajac_fotobudke

 Podstawowa budowa fotobudki

„Przemysł” fotobudkowy stale się rozwija i co chwilę pojawiają się nowe pomysły na budowę fotobudki. Najczęściej możemy rozróżnić fotobudki tradycyjne – czyli wyglądem przypominające wąską stalową szafę z kolorową okleiną. Fotobudki w stylu retro – czyli wszelkiego rodzaju drewniane, staromodne obudowy oraz fotolustra – to co je wyróżnia to olbrzymi wyświetlacz.

Pomimo różnego wyglądu zewnętrznego, każda fotobudka składa się z kilu najważniejszych elementów. Są to przede wszystkim: aparat fotograficzny, drukarka termosublimacyjna drukująca na papierze fotograficznym, komputer z ekranem dotykowym zawierający oprogramowanie zarządzające funkcjami fotobudki, oświetlenie oraz system zasilania.

Historia Fotobudki

Moda na imprezy z fotobdką trafiła do Polski tak jak większość trendów, ze Stanów Zjednoczonych.  Pierwsza w historii fotobudka stanęła w roku 1925 w Nowym Yorku na Broadway’u. W tym czasie w kolejce do zrobienia sobie kilku zdjęć drukowanych na jednym pasku stało nawet kilka tysięcy osób dziennie. Trudno się dziwić, gdyż jak na owe czasy była to rozrywka niespotykana.

pierwsza_fotobudka-najlepsza_fotobudka

Dzisiaj kolejki do zrobienia sobie zdjęć w fotobudce są zdecydowanie krótsze. Nie zmienia to jednak faktu, że ta forma rozrywki jest wciąż bardzo popularna, można się nawet pokusić o stwierdzenie że jej popularność w Polsce ciągle rośnie.

Dlaczego warto wynająć fotobudkę

Co powoduje że ludzie tak chętnie bawią się na imprezach z fotobudką? Przede wszystkim jest to odmiana od zwykłych zdjęć wykonywanych przez fotografa np. na weselu. Na wyposażeniu większości fotobudek jest olbrzymia ilość zabawnych gadżetów, przebrań, okularów, wąsów czy tabliczek ze śmiesznymi tekstami, z wykorzystaniem których na każdym zdjęciu można się prezentować inaczej. Krótki czas pomiędzy kolejnymi zdjęciami powoduje to, że zdjęcia z fotobudki często nie są pozowane, gdyż brakuje na to czasu. Dzięki temu wprowadzony jest element spontaniczności, zwłaszcza w większych grupach, gdzie często pojawia się „walka” o pozycję na pierwszym planie. Zwieńczeniem sesji zdjęciowej są wydruki z fotobudki, najczęściej w formacie 5x15cm lub 10x15cm drukowane od razu po wykonaniu ostatniego zdjęcia.

Wynajem fotobudki –  na co zwracać szczególną uwagę:

  • ilość i jakość oferowanych gadżetów
  • możliwość personalizowania wydruków i layoutu fotobudki
  • jakość sprzętu i doświadczenie obsługi
  • możliwość wykonywania nielimitowanych wydruków